Kahramanmaraş , K.Maraş - Kahramanmaras46.Com

Ana Sayfa Forum Maraş Haber Firma Rehberi Oto İlanları Hizmet İlanları İş İlanları İletişim


     Kahramanmaraş , K.Maraş - Kahramanmaras46.Com Forum
         Elbistan
                 Elbistan'ın Tarihçesi


Kullanıcı:  
Şifre:   
 Bu Konuyu 0 Kişi Beğenmiş. Beğenenleri Göster | Konuyu Beğen

Konu altuncumedya tarafından 20.02.2011 00:02:45 tarihinde açıldı.
altuncumedya
[ Genel Sorumlu ]

Rep Puanı

0 [ Rep Ver ]

Mesaj Sayısı

3
Konu Sayısı 211
Giriş Sayısı 2507

Aktiflik

Seviye

Deneyim

Ruh Hali
Cinsiyet
Durumu
Mesajı Yetkiliye Bildir
20.02.2011 00:02:45

Elbistan'ın tarihi çok eskiye dayanır.İlçe höyükler açısından çok zengindir.Kara Höyük köyünde yapılan kazı çalışmalarında Geç Hitit dönemine ait bazı eserler çıkarılmıştır.Ayrıca Elbistan ilçesindeki Yukarı Ceyhan bölgesinde yapılan kazılarda şu ana kadar 21 tane höyüğe rastlanmıştır. Bugün Kahramanmaraş Müzesi nde bulunan Maraş Aslanı Afşin (Arıtaş) 'de bulunmuştur. Elbistan'da henüz bir müze olmadığı için bu eserler; İstanbul, Ankara, Adana ve Kahramanmaraş'ta sergilenmektedir. Elbistan ve köylerinde Oğuzların Avşar, Bayat, Beydili boyları çoğunlukta olmakla birlikte hemen hemen 24 Oğuz boyunun tamamı mevcuttur.

  
Afşar ve Begtili Damgası.

Bizans ile Abbasiler arasında 9., 10., ve 11. yüzyıllarda çeşitli savaşlar meydana geldi. Elbistan, 1084'de Selçuklular tarafından fethedildiysede, Haçlı Seferleri sık sık yağmalandı ve el değiştirdi.Elbistan, 1144 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. Mesud zamanında tekrar alındı. Ancak bu dönemde de sık sık Danişmentliler ile mücadele edildi. Ardından, 1190 yılında II. Kılıçarslan ülkeyi 11 oğlu arasında paylaştırdı. Elbistan Tuğrul Şah'a verildi. Bölge Kösedağ Muharebesi'nden sonra Moğol hakimiyetine girdi. Hakimiyet 1273-1277 yılları arasındaydı.Moğol hakimiyetinden sonra, 15 Nisan 1277 tarihinde Memlûk Sultanı Baybars'ın Moğol ordusunu yenmesi ile 112 sene Memlûk Devleti bütün bölgede etkili oldu.Dulkadiroğulları Beyliği, bölgede 176 sene Memlük Devleti'ne bağlı olarak hakimiyet kurdu.[5]Bölge, Osmanlılarca ilk defa I. Bayezit döneminde kuşatıldıysada (1399) başarısızlıkla sonuçlandı.1400 yılında da Timur, Elbistan ve yöresini yağmaladı.Bu yağmadan sonra Elbistan 16. yüzyılın başlarına kadar yağmalandı. Bölge, Osmanlılarca 1515 yılına kadar çeşitli şekillerde kuşatıldıysada başarılı olamadı.

 
I. Süleyman (Kanuni) dönemi (1563) Elbistan Sancağı
Osmanlı İmparatorluğu'nda Halep Vilayeti (1864)I. Selim döneminde Turnadağ Savaşı (1515) ile Osmanlı İmparatorluğuna katıldı.1522 yılında Maraş bölgesi, özel yönetiminden ayrılır. Sancak haline gelir, ve Elbistan da Maraş'ın kazası haline gelir. Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme'sinde bölge hakkında bilgiler verir. Bu dağlar ve beldelerde hep Türkmenler otururlar. Lisanları (kendileri gibi) Buhara illerinden gelmedir. Bütün Türkler on iki çeşit lisan üzere konuşurlar. diyerek bölge kültürü hakkında bilgi verilmiştir. 1864 tarihinde, (Abdülaziz döneminde) Halep Vilayeti kurulunca, Maraş kazaya dönüşürken, Elbistan ve köy çevresi eski önemini kaybetmiştir. 1871 yılında da Elbistan'da ilk kez belediye teşkilatı kurulmuştu. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı'nın Halep'i kaybetmesiyle, Halep Vilayeti'ne bağlılık sona ermişti. Abbasi, Selçuklu, Haçlı , Danişmend, Moğol Memlük ve olarak Dulkadiroğulları Beyliği, bölgede 176 sene Memlük Devleti'ne bağlı olarak hakimiyet kurdu. Osmanlı kuşatmaları ise başarısızlıkla sonuçlandı.

Cumhuriyet dönemiTürkiye Cumhuriyeti'nin ilanından sonra, Maraş günümüzdeki şeklini aldı ve Elbistan tamamen Maraş'a bağlandı. Yerleşik hayata geçtikten sonra yaylaya çıkma 1980'lerden sonra terkedilmiştir.

 
İmza Yok!

Profil Bilgileri | Mail | Özel Mesaj | Açtığı Konular | Alıntı Yap    

Facebook ta Paylaş Yahoo da Paylaş Google da Paylaş
Benzer Konular

     Konu

Açan

Okunma Cevap

 Elbistan'ı Tanyalım

altuncumedya

909 0

 Elbistan'ın Etimolojisi

altuncumedya

749 0

 Elbistan Ekonomisi

altuncumedya

1061 0

 Elbistan'ın Tarihçesi

altuncumedya

2241 0

 Elbistana Bağlı Belde ve Köyler

altuncumedya

1806 0

 Copyright
Copyright © 2011 Kahramanmaras46.Com™

Tasarım ve Kodlama Kahramanmaraş Web Tasarım

Kahramanmaraş Haber